Fenomen Kostki Rubika do dziś zastanawia wszystkich na świecie. Najzwyklejszy sześcian, podzielony na dziewięć małych kawałków. W sumie kostka rubika składała się dwudziestu sześciu sześcianów, a celem zabawy jest utworzenie jednolitego koloru każdej strony.
Osobą, która stworzyła kostkę, jest węgierski naukowiec Erno Rubik. Ojciec jego projektował szybowce, a matka była poetką. Sam Rubik był architektem, rzeźbiarzem oraz wykładowca na Uniwersytecie w Budapeszcie. Po rozpoczęciu mody na jego zabawkę został redaktorem magazynu o grach i układankach. Kostkę stworzył jako pomoc dydaktyczną dla studentów, jednak jej popularność przerosła wszystkie granice. W samych Węgrzech sprzedano ich ponad trzysta tysięcy sztuk.
Następnie dzięki kontaktom naukowym Erno Rubika trafiła na targi zabawek w Norymberdze. I tak zaczęła się jej międzynarodowa, zawrotna kariera.Pierwsza kostka rubika pojawiła się w zachodnich sklepach w roku 1980. Od tego czasu sprzedano na całym świecie ponad trzysta milionów sztuk tej niesamowitej kostki-zabawki.
Klasyczna kostka miała sześć ścian, z każdej strony różny kolor: niebieski, zielony, pomarańczowy, czerwony, biały i żółty. Każda strona tradycyjnej kostki składała się z dziewięciu kwadratów. Z pięćdziesięciu czterech kwadratów na kostce, mogło się poruszać tylko czterdzieści osiem, gdyż te w centrum każdej strony były nieruchome.