Kolorowanka logopedyczna – co warto o niej wiedzieć?

kolorowanka logopedyczna1

Z pomocy logopedy korzysta wiele dzieci, zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Problemy z prawidłową wymową utrudniają życie najmłodszym i mogą skutkować poważnymi problemami w późniejszym wieku. Dlatego też, tak ważna jest harmonijna współpraca dziecka z logopedą. Ułatwić mogą ją między innymi różnego rodzaju akcesoria. Mowa tu chociażby o kolorowankach logopedycznych. Pracuje się z nimi nie tylko w gabinecie, ale również i w domu. Nie każdy wie jednak, czym one właściwie są. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na ich temat. 

Czym są kolorowanki logopedyczne?

Kolorowanki logopedyczne można nabyć w wielu księgarniach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Cieszą się one coraz większym uznaniem, zarówno wśród rodziców, jak i wśród specjalistów logopedów. Z korzystania z nich zadowolone są także dzieci. Czym więc są logopedyczne kolorowanki? Na pierwszy rzut oka przypominają one najzwyklejsze, tradycyjne malowanki dla dzieci. Nie są jednak tak do końca zwyczajne. Można znaleźć w nich nie tylko ilustracje, ale również materiał wyrazowy. Na tym nadal nie koniec. W kolorowankach logopedycznych nie brak jest rymowanek oraz wierszyków. Dziecko może więc nie tylko pokolorować poszczególne kształty, ale również przeczytać ciekawe rymowanki. 

Kolorowanka logopedyczna – jakie są jej największe zalety?

Jak już zaznaczono wyżej, kolorowanki logopedyczne są bardzo interesującą pomocą dla dziecka borykającego się z wadami wymowy. Warto byłoby przyjrzeć się bliżej ich licznym zaletom. Przede wszystkim, dzięki takim kolorowankom dziecko będzie mogło pracować nad prawidłową wymową, świetnie się przy tym bawiąc. Pociecha nie będzie więc czuła się przytłoczona ćwiczeniami. Nawet nie zauważy, kiedy zacznie czytać na głos trudne wyrazy, z których złożona jest rymowanka znajdująca się w kolorowance. Poza tym, kolorowanie rozwija wyobraźnię dziecka. To zaś prowadzi do tego, że staje się ono zdecydowanie bardziej kreatywne. Nie da się również ukryć, że kolorowanki zajmują dziecka i sprawiają, że przestaje się ono nudzić. Z tego też względu, warto zabrać je ze sobą w podróż, a także na wakacje. Kolorowanki mogą także stanowić uzupełnienie pracy wykonywanej z dzieckiem w gabinecie logopedycznym. Będą doskonałym rozwiązaniem, jeśli malec jest znużony tradycyjnymi ćwiczeniami prawidłowej wymowy. 

kolorowanka logopedyczna1

Jak wybrać odpowiednią kolorowankę?

Wielu rodziców może zastanawiać się nad tym, w jaki sposób wybrać odpowiednią kolorowankę logopedyczną dla swojego dziecka. Większości dorosłych nie powinno to jednak sprawiać trudności. Dostępne w księgarniach kolorowanki logopedyczne są bowiem bardzo dobrze opisane. Znajdziemy na nich między innymi informacje dotyczące tego, dla kogo konkretnie są przeznaczone. Niektóre rymowanki mogą być przecież za trudne dla pięciolatka, ale ośmiolatek bez większych problemów powinien poradzić sobie z ich przeczytaniem. Nie sposób nie zauważyć, że dla wielu rodziców istotna jest cena takich kolorowanek. Nie da się przecież ukryć, że dziecko nie będzie mogło korzystać z nich wiecznie. Na szczęście, jeżeli przejrzy się kilka, a może i kilkanaście różnych ofert, na pewno uda się znaleźć tę atrakcyjną cenowo oraz jakościowo. Wydaje się, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupno kolorowanek, które są polecane przez logopedów. Jeżeli pociecha uczęszcza do jakiegoś specjalisty pracującego z wadami wymowy, warto poprosić go o polecenie konkretnych akcesoriów. Wśród nich najprawdopodobniej znajdą się także kolorowanki, które będą stanowiły dla dziecka pomoc i źródło rozrywki.