Układanki lewopółkulowe- jak stymulować artystyczną stronę dziecka?

Nie da się ukryć, że fakt o dwóch półkulach mózgu jest świetnie znany każdemu z nas. Rodzice doskonale wiedzą, że do poprawnego i sukcesywnego rozwoju ich pociechy, niezbędna jest stymulacja obu półkul. Warto w tym momencie zaznaczyć, że jest to niezwykle ciężkie zadanie. Już w momencie narodzin, można jasno wydedukować, która półkula mózgu jest u dziecka znacznie bardziej dominująca. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę na obserwację malucha w jego codzienny czynnościach- oczywiście jak nieco on już podrośnie. Jeśli nasz maluch zdecydowanie posługuje się prawą ręką i zdecydowanie chwyta nią przedmioty, wówczas można mieć pewność, że to właśnie prawa półkula mózgu stała się u niego dominująca. Gdy jest dokładnie odwrotnie, rodzice mogą mieć pewność, że to właśnie lewa półkula dominuje u malucha. Jednak zrównoważony i prawidłowy rozwój dziecka polega przede wszystkim na tym, by równocześnie stymulować obie półkule mózgu i dać im równe szanse na rozwój. Jeśli dziecko wyraźnie posługuje się bardziej stroną prawą niż lewą, wówczas układanki lewopółkulowe mogą być nieocenioną pomocą.

Układanki lewopółkulowe- dlaczego warto sprezentować je dziecku?

Nie da się ukryć, że w momencie, kiedy u dziecka zdecydowanie dominująca stała się prawa półkula, wówczas rodzice będą skutecznie poszukiwać sposobów na to, by rozwinąć również i lewą stronę. Okazuje się, że w tym momencie nic nie sprawdzi się lepiej niż układanki lewopólkulowe. To one odpowiadają za pobudzenie lewej strony mózgu dziecka. Warto w tym momencie zaznaczyć, że to lewa półkula mózgu odpowiada w głównej mierze za to, jak dziecko rozwija się pod względem artystycznym. To właśnie ona odpowiada za wszelakie zdolności twórcze i pomaga maluchowi rozwijać talenty artystyczne. Niemniej jednak bez odpowiedniej stymulacji, ten fragment dotyczący rozwoju dziecka może zostać skutecznie spowolniony. Z tego też powodu tak ważne jest, by rodzice kupili dziecku układanki lewopółkulowe. Tak naprawdę są to zadania bazujące na kreatywności- w mniejszym stopniu na logicznym myśleniu. Bez względu jednak na wszystko, dziecko będzie musiało wysilić lewą półkulę mózgu, by sukcesywnie takie układanki lewopółkulowe rozwiązać. Nie da się ukryć, że zadanie to wcale nie musi być łatwe. Jednak nie jest to istotą. Przede wszystkim maluch będzie musiał popisać się swoją kreatywnością i wyjątkowym zmysłem intuicyjnym. Wszystko to sprawi, że jego lewa półkula- przypomnijmy, że u dzieci praworęcznych nie jest ona dominująca- będzie rozwijała się na równi z prawą. Nie zmieni to w żadne sposób dominacji jednej półkuli nad druga, jednak w znacznym stopniu pomoże zrównoważyć rozwój dziecka.

Układanki lewopółkulowe również dla dzieci leworęcznych!

Jeśli nasza pociecha wyraźnie wykazuje, że jej dominującą półkulą mózgu jest półkula lewa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by również jej sprezentować układanki lewopółkulowe. Wynika to z prostego faktu. Lewa półkula naszego mózgu odpowiada za nasze zdolności twórcze. Bez odpowiedniej stymulacji, nie będą one w stanie wchodzić na kolejne poziomy rozwoju. Wobec tego nawet leworęcznemu dziecku przydadzą się dodatkowe wyzwania i dodatkowe zadania, które będą pomagała mu trenować lewą półkulę mózgu. Taki trening będzie dla niego nie tylko świetną zabawą, ale także skutecznym wsparciem w rozwoju. Warto więc również wyposażyć leworęcznego malucha w układanki lewopółkulowe i bacznie obserwować, jak z dnia na dzień jego kreatywność wchodzi na znacznie wyższy poziom i maluch rozwija swoje zainteresowania.