Ile snu potrzebuje noworodek i dlaczego?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, jak ważny jest sen w życiu maluszka. Z tego powodu stara się zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki do odpoczynku. Jednak młodzi rodzice często się zastanawiają czy ich noworodek nie śpi za dużo lub za mało. Dlatego warto się dowiedzieć ile snu potrzeba maluszkowi.

Noworodki bardzo intensywnie rosną i się rozwijają w szybkim tempie. Dziecko w pierwszym roku życia przyswaja ogromną ilość nowych umiejętności. Jest otoczone z każdej strony nowymi bodźcami i ma przed sobą wiele rzeczy do odkrycia. Z tego powodu potrzebuje jak najwięcej snu, aby wszystko przyswoić i mieć energię potrzebną do tego trudnego zadania. Jednak nowo narodzone maleństwo potrzebuje tego snu najwięcej. Dopiero wraz ze wzrostem jego organizm zmniejsza zapotrzebowanie na sen. To ile śpi noworodek przeczytasz na www.szumisie.pl, jest uzależnione od indywidualnych cech, jednak większość malców mieści się w konkretnych schematach i dopiero z czasem różnice pomiędzy zapotrzebowaniem na drzemkę wśród dzieci jest bardziej widoczne.

Dlaczego noworodek tyle śpi?

Noworodki potrzebują snu, aby zapewnić organizmowi jak najwięcej energii do wzrostu. Szybki wzrost i rozwój narządów wewnętrznych takich jak mózg lub żołądek pochłaniają całą siłę zdobywaną podczas wypoczynku. Z tego powodu maluch większość czasu przesypia i budzi się tylko na jedzenie. Ponieważ żołądek oseska jest malutki, następuje to dosyć często co 2-3 h. Nie ma nic więc nic dziwnego w tym, ile śpi noworodek. Zapotrzebowanie na węglowodany, białka i witaminy jest równie ważne i konieczne dla prawidłowego wzrostu. Dlatego tak ważne jest częste karmienie również w nocy. Nadmierna senność, brak zainteresowania jedzeniem lub utrata wagi zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych chorób. 

Ile snu potrzebuje nowo narodzone dziecko?

Jak już wyżej zostało wspomniane, noworodek potrzebuje snu do prawidłowego rozwoju. Większość dzieci w tym okresie przesypia od 16 do 20 godzin. Budzą się tylko na jedzenie i gdy przeszkadza im pełna pieluszka. Dopiero z czasem okres pomiędzy snem a czuwaniem zaczyna się wydłużać. Zdarza się, że maluch przysypia nawet podczas karmienia, które wymaga od niego dużo energii. Z tego powodu może się częściej budzić, aby uzupełnić braki w posiłku. Jednak już w drugim miesiącu życia dziecko zaczyna mieć dłuższe przerwy pomiędzy karmieniami, szczególnie w nocy. Może już przesypiać parę godzin w nocy i mieć dłuższą porę czuwania w dzień.

Warto pamiętać, że to ile śpi noworodek i jak często budzi się na jedzenie, może u każdego malca wyglądać inaczej. Niektórym dzieciom zdążają się dłuższe przerwy pomiędzy karmieniami nawet od 3 do 4 godzin. W takich przypadkach pediatra może zalecić wybudzanie malucha na karmienie i pilnowanie godzin posiłków. Za długie przerwy pomiędzy karmieniami u noworodka mogą powodować nadmierną ospałość, niski poziom cukru we krwi i utratę wagi. Dlatego w pierwszym miesiącu życia dziecka konieczne jest pilnowanie czasu pomiędzy karmieniami. Długi sen oseska jest konieczny do prawidłowego rozwoju, jednak w początkowym okresie powinien być przerywany częstymi posiłkami.