Czy kolejka to dobry pomysł na prezent dla każdego dziecka?

Zabawkowa kolejka nieodmiennie kojarzy się z najwspanialszymi prezentami świątecznymi. Czy to jednak dobry pomysł dla każdego dziecka. Wydaje się, że – wbrew obiegowym przekonaniom – jak najbardziej sprawi ona radość każdemu dziecku.

Czy kolejki są tylko dla starszych dzieci?

Zdecydowanie nie. Kolejki dla dzieci dostępne są również dla najmłodszych maluchów w tantis. Warto jednak przy zakupie dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego modelu, ponieważ na rynku dostępne są kolejki dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku. W przypadku najmłodszych pociech kolejki są raczej bardzo proste. Wagoniki nie mają ruchomych elementów, a nawet nie zawsze potrzebne są tory. Małe dzieci często o wiele bardziej docenią na przykład to, że kolejka wygrywa ładną melodię, niż to, że jest realistyczna. W przypadku większych dzieciaków można pokusić się o zakup kolejki znacznie bardziej skomplikowanej. Dziecko w wieku do dziesięciu lat na pewno ucieszy się z możliwości budowania własnej trasy kolejki i z chęcią będzie obserwować samodzielnie poruszające się wagoniki. Kolejki dla dzieci starszych to nieraz prawdziwe dzieła sztuki. Takie zestawy mogą składać się z naprawdę dużej ilości elementów i umożliwiać układanie w niemal dowolny sposób. Niektóre kolejki wymagają też samodzielnego wykończenia (na przykład pomalowania), co dla starszych dzieciaków może być bardzo atrakcyjne.

Czy kolejki są tylko dla chłopców?

Często słyszy się, że kolejka to zabawka przede wszystkim dla chłopców. Wydaje się, że na początku dwudziestego pierwszego wieku warto jednak zweryfikować takie przekonania. W dzisiejszych czasach o wiele większą uwagę kładzie się na faktyczne zainteresowania dziecka niż na uzależnione od płci oczekiwania względem niego. Tym bardziej że zabawki rozwijające kreatywność i umiejętności dziecka powinny być dostępne dla wszystkich. Doświadczenie pokazuje, że dziewczynki bawią się dziś kolejkami tak samo chętnie, jak chłopcy i na pewno jest to dla nich dobry i odpowiedni prezent.