Niestandardowa nauka warzyw

Rynek zabawkowy jest dziś bardzo bogaty. Rodzice muszą dokonywać swoistej selekcji, zanim zdecydują się na zakup zabawek odpowiednich dla swoich dzieci. Wielu opiekunów stawia na jakość a nie na ilość. Rodzice chcą kupować zabawki, które ucieszą ich pociechy, a jednocześnie nauczą je czegoś pożytecznego. Wielu dorosłych obawia się, że ich latorośle będą marnować mnóstwo czasu na granie w gry komputerowe lub patrzenie w ekran smartfona. Już najmłodsze dzieci potrafią doskonale operować nowoczesnymi urządzeniami, dlatego też rodzice często dążą do wybierania jak najbardziej minimalistycznych form, które mają w sposób kreatywny zagospodarować dzieciom czas. Przykładem takich zabawek są drewniane warzywa do krojenia, które idealnie odwzorowują prawdziwe warzywa (zobacz).

Pomidor, ogórek, sałata…

Nie ma chyba lepszego sposobu na zapamiętanie nazw poszczególnych warzyw niż posługiwanie się nimi bezpośrednio w zabawie. Wielokrotnie powtarzane nazwy zostaną szybko utrwalone. Dzieci zapamiętują kolory i kształty. Drewniane warzywa, które barwą i formą do złudzenia przypominają te, które można zakupić w sklepie są doskonałym materiałem porównawczym. Komplet drewnianych warzyw naprawdę da się kroić za pomocą dołączonego do zestawu nożyka i deseczki. W przeciwieństwie do prawdziwych jarzyn, te zabawkowe można scalić gdyż ich elementy są wyposażone w magnesy lub rzepy. Maluchy mają frajdę, krojąc i ćwiartkując warzywa wzorem swoich mam, które robią to w kuchni.

Zestawy warzywne i ich zastosowanie

Drewniane warzywa do krojenia to zabawki, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Tradycyjna zabawa to krojenie warzyw do sałatki lub kanapek przygotowywanych przez maluchy. Większa grupa dzieci może bawić się w restaurację lub bar szybkiej obsługi. Można również bardziej twórczo wykorzystać drewniane zabawki. Rodzice mogą rozczłonkować warzywa i poprosić dziecko o dopasowanie elementów. Wówczas zestaw warzywny posłuży za układankę podobną do klocków czy puzzli. Dzieci mogą również zgadywać nazwy jarzyn po kolorze lub kształcie. Drewniane zabawki mogą angażować oraz inspirować całą rodzinę. Można ich używać nie tylko w domu, ale także na podwórku, w pociągu czy u cioci na urodzinach.

Czego uczy krojenie drewnianych warzyw

Krojenie to trudna do opanowania sztuka. Prawidłowe trzymanie noża i wykonywanie posuwistych ruchów wspiera funkcje motoryczne u dziecka i pomaga wyćwiczyć rękę, która będzie w przyszłości operować prawdziwymi sztućcami. Poza tym, krojenie to jedna z tych czynności, która wymaga skupienia i odpowiedniej koncentracji. Początkowo maluchom jest trudno skorelować ze sobą rękę, która trzyma nóż z drugą, która przytrzymuje krojone warzywo. Z czasem jednak idzie coraz lepiej. Dzieci czerpią satysfakcję z tego, że nabyły nową cenną umiejętność i udało im się coś zrobić samodzielnie. Drewniane warzywa do krojenia uczą wielu przydatnych rzeczy i wyrabiają w dzieciach dobre nawyki niemalże od kołyski. W niektórych dzieciach mogą nawet zaszczepić kulinarną pasję.