Właściwości utra plasteliny

Tradycyjna plastelina zyskała sporą konkurencję. Obecnie w sprzedaży dostępne są jej o wiele bardziej nowoczesne rodzaje, które wykazują szereg dodatkowych właściwości. Jednym z nich jest tak zwana ultra plastelina.

Właściwości ultra plasteliny

Przede wszystkim ultra plastelina jest twardsza od tej tradycyjnej – jednak tylko na początku; jej charakterystyczną cechą jest to, że pod wpływem ciepła dłoni szybko staje się miękką, niezwykle plastyczną masą. Co więcej, można z niej formować dowolne bryły i kształty. Wykazuje również dużą wytrzymałość – na przykład po uformowaniu kuleczki można ją odbijać jak piłeczkę kauczukową. Istnieje również możliwość dowolnego kruszenia jej (jak na przykład porcelany). Wszystkie te cechy sprawiają, że zainteresowanie ultra plasteliną jest co raz większe.

Rodzaje ultra plasteliny

Klasyczna ultra plastelina nie wykazuje żadnych dodatkowych właściwości poza tymi wymienionymi powyżej. Jednak w sprzedaży dostępne są wersje, które świecą w ciemności lub które zmieniają kolor pod wpływem ciepła. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest z kolei krystaliczna, czyli przeźroczysta plastelina. Wszystkie dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych

Bezpieczeństwo użytkowania ultra plasteliny

Producenci ultra plasteliny testują swoje produkty pod wieloma względami, więc można mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla dzieci. Należy jednak mieć na uwadze, że zabawa zarówno zwykłą, jak i ultra plasteliną nie jest wskazana w przypadku dzieci poniżej ósmego roku życia.