Czym jest speedcube?

Jeszcze kilka lat temu układanie kostki rubika kojarzyło się wyłącznie z zabawą dla małych dzieci. W dzisiejszych czasach można znaleźć jednak ludzi, dla których zwykła kostka rubika to sposób na życie. Speedcubing z roku na rok zdobywa coraz większe grono zadowolonych graczy, dlatego też warto bliżej mu się przyjrzeć.

Co to jest speedcubing?

Speedcubing to nic innego jak układanie kostki rubika na czas. W Polsce speedcube rozwija się prawie od 10 lat i coraz częściej można spotkać profesjonalne zawody, w których to zawodnicy zmagają się w układaniu kostki rubika na czas. Warto wspomnieć o tym, że speedcube oferuje obecnie 18 głównych kategorii zawodów. Można spotkać nie tylko klasyczne układanie kostki rubika 3x3x3 na czas, ale również układanie kostki jedną ręką, a nawet układanie kostki nogami. W profesjonalnych turniejach można spotkać również zawodników, którzy są w stanie ułożyć kostkę rubika bez patrzenia.

Zaawansowane turnieje

Na zaawansowanych turniejach układa się oczywiście nie tyko zwykłe kostki 3x3x3. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zawody na których układa się na czas czterościenne i dwunastościenne kostki, które mają wielu zwolenników. Warto wspomnieć także i o tym, że speedcube w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. To właśnie do polskich zawodników należy 6 rekordów świata i bardzo wiele tytułów mistrzowskich. Poziom imprez z miesiąca na miesiąc także stoi na coraz wyższym poziomie.