Markery artystyczne – jak wybrać?

Pomimo tego, że wybór markerów artystycznych nie wydaje się trudnym zadaniem, to dla wielu osób, które nie miały wcześniej z nimi styczności może być to problematyczne. W związku z tym warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę kupując markery. Jakie czynniki decydują o jakości markerów artystycznych? Odpowiedzi poniżej!

Odpowiednik tusz

Markery artystyczne w sprzedaży mogą być wypełnione jednym z dwóch rodzajów tuszy. Producenci zaoferować mogą markery wypełnione tzw. tuszem spirytusowym oraz modele olejowe. Zdecydowanie lepszym i popularniejszym rozwiązaniem są markery olejowe, których tusz jest odporniejszy na ścieranie oraz blaknięcie niż zwykły tusz spirytusowy. Tego rodzaju markery są także częściej spotykane w sklepie niż odpowiedniki oparte o tusz spirytusowy.

Rodzaj końcówki

Kolejny ważny aspekt to rodzaj zamontowanej w markerze końcówki. Obecnie producenci zaoferować mogą dwa podstawowe jej kształty. Dostępne są końcówki okrągłe, których kształt przypomina stożek oraz modele ścięte. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj końcówki posiada swoje zalety. Modele okrągłe ze względu na swój kształt nadają się idealnie do bardzo precyzyjnego zaznaczania wybranych elementów. Jednak wykonane z ich pomocą linie zawsze mają tą samą grubość. Z kolei modele ścięte to doskonały sposób na rysowanie linii o zróżnicowanej grubości. Mówiąc o końcówkach, warto też zwrócić uwagę, że występują one w różnych rozmiarach.

Przy wyborze markera najlepiej zwracać uwagę na wielkości końcówki podane w milimetrach. Sugerowanie się rozmiarami typu S, M i L może łatwo wprowadzić w błąd, ponieważ producenci nie stosują standardowej skali, tylko ustalają ją we własnym zakresie. Nie można też zapominać, że niskiej jakości końcówki nie pozwalają na wykorzystanie całego tuszu znajdującego się w markerze. Jest to związane ze zużyciem się końcówki przed wykorzystaniem tuszu. Z tego względu zawsze warto stawiać na renomowanych producentów, którzy mogą zaoferować wytrzymałe markery artystyczne. W takim wypadku marker będzie nieco droższy.