Długopisy ścieralne – co warto wiedzieć?

Nauka nie może być dla dziecka przykrym obowiązkiem. Każdorazowo powinna się ona wiązać z pozytywnymi emocjami. Jednym ze sposobów, aby tak się stało, jest regularne obdarowywanie pociechy różnorodnymi akcesoriami przydatnymi w nauce. Bez wątpienia jednym z nich są długopisy ścieralne. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego warto regularnie kupować dzieciom taki rodzaj długopisu?

Ścieralny tuż, czyli szkolny hit!

Pomimo tego, że długopisy ścieralne z ZabawkiiSzkola funkcjonują na rynku od kilkunastu lat, to bardzo dużą popularność w Polsce zyskały one dopiero z ostatnim czasie. Nie zmienia to faktu, że wiele dzieci uważa ścieralny długopis za obowiązkowy element wyposażenia piórnika. Jest to związane z kilkoma kwestiami.

Przede wszystkim tego rodzaju długopis to doskonały sposób na zabawę z tuszem. Możliwość wymazywania tuszu sprawi, że dziecko będzie dużo chętniej poświęcać się szkolnym obowiązkom. Dodatkowo inną ważną zaletą znikającego tuszu jest możliwe utrzymania zeszytu w czystości. Co jeszcze warto wiedzieć?

Z jakiego powodu tusz znika?

W rzeczywistości nazwa ścieralny długopis jest mylna. Tusz, który zostaje nałożony na kartkę w czasie pisania, nigdy nie zostaje z niej usunięty. W rzeczywistości jest to niemożliwe do osiągnięcia w szkolnych warunkach. Wynika to z tego, że tusz w długopisie wchłania się w strukturę papieru. Dlaczego więc znika?

Jest to wynik reakcji chemicznej. W rezultacie intensywnego pocierania specjalną gumką powstaje temperatura rzędu 60 stopni Celsjusza. Wystarcza ona, aby znajdujący się w tuszu aktywator koloru odłączył się od pigmentu. W rezultacie tego procesu tusz znajdujący się na kartce staje się przeźroczysty.

Mówiąc o tym zjawisku, warto także zwrócić uwagę, że tusz ze ścieralnego długopisu, który traci barwę w wyniku wysokiej temperatury, może zostać przywrócony. W tym celu konieczne jest umieszczenie kartki papieru w temperaturze minimum minus 10 stopni. Niektóre z rodzajów tuszu muszą się znaleźć w temperaturze minus 20 stopni. Jest to uzależnione od składu tuszu.