Zabawy ruchowe dla dzieci integrujące uczestników

Zabawy ruchowe dla dzieci niosą za sobą wiele korzyści. Dzięki nim wzmacnia się ciało, poprawia się koordynacja ruchowa i ogólna motoryka. Młodzi ludzie nabierają większej kondycji i sprawności fizycznej. Nie należy zapominać, że gry i zabawy oparte na ruchu mają na celu integrację uczestników. Jest to ważne szczególnie w grupach, w których dzieci słabo się znają. Współpraca narzucona w grze pozwala im na zacieśnianie między sobą więzi, naukę kompromisów oraz rozwijanie kreatywności.

Rzeźby

Dzieci dobierają się w pary. Gdy gra muzyka, ruszają się pojedynczo w takt muzyki. Na pauzę w muzyce odnajdują swoją parę i tworzą tzw. rzeźbę – figury, w których przynajmniej jedna część ciała musi być ze sobą połączona. Dzieci mogą zatem złapać się za ręce, dotykać stopami lub „przykleić” do siebie plecami.

Ludzie do ludzi

I w tej zabawie dzieciaki ustawiają się w parach po całej sali. Ich zadaniem jest podanie sobie części ciała wskazanych przez instruktora. Przykładowe polecenia to: „ręka do ręki”, „kciuk do kciuka”, „pięta do pięty”, czy „biodro do biodra”. Na hasło „ludzie do ludzi” następuje zmiana par.

Korzyści płynących akurat z tej zabawy jest wiele. Gracze uczą się nazw poszczególnych partii ciała, szybkiego reagowania na polecenia nauczyciela i co najważniejsze, integrują się ze sobą. Przy okazji ta zabawna i dynamiczna zabawa ruchowa dla dzieci (https://www.eduksiegarnia.pl/gry-i-zabawy-ruchowe) powoduje salwy śmiechu, a maluchy zawsze chętnie w niej uczestniczą.

Wśród innych integracyjnych zabaw ruchowych znalazły się:
– ciuciubabka;
– taniec w parach z balonem na brzuchu;
– rzeźbiarz – jedno dziecko stoi nieruchomo, drugie ustawia jego ciało, np. podnosząc ręce i przechylając mu głowę.